Kako postaviti ciljeve i zaista ih ostvariti?

Početak godine je često trenutak kada si postavljamo nove ciljeve. I kako godina prolazi, ciljevi obično padnu u zaborav, Saznaj kako postaviti ciljeve koje ćeš zaista i postići!

Što su zapravo ciljevi?

Ciljevi su sastavni dio našeg života. Oni su svojevrsna točka prema kojoj se krećemo, s nadom da ćemo unaprijediti svoj život. Daju nam smjer, vode nas i motiviraju. Omogućuju da svoju energiju i vrijeme usmjeravamo na način da dođemo tamo gdje želimo. Postavljanjem ciljeva preuzimamo inicijativu i kontrolu nad svojim životom. Život bez ciljeva bio bi potpuno kaotičan.

Kako izgledaju krivo postavljeni ciljevi?

Osim što je važno postavljati ciljeve, još je važnije postaviti ih na pravi način. Ako postavimo cilj „Smršavit ću.“ i „Vježbat ću.“ te vođeni tim ciljem kupimo spravu za vježbanje koja namobećava isklesano tijelo, uobičajeni scenarij izgleda otprilike ovako: hrabro krenemo, prvih par dana vježbamo,  ali iz dana u dan motivacija se smanjuje i polako nestaje. Naš plan neprimjetno pada u zaborav. Sprava za vježbanje postane sakupljač prašine ili mjesto za vješanje odjeće. Zvuči  poznato smile?

Kako ispravno postaviti ciljeve?

Vjerojatno ti je poznata izjava: „I najdulji put počinje prvim korakom“. Taj prvi korak uvijek treba biti ispravno postavljanje cilja.

Jedna popularna teorija postavljanja ciljeva kaže da svaki dobro postavljeni cilj treba imati zadovoljene tzv. SMART kriterije. Mnogo se autora bavi proučavanjem ove tehnike koja je proizišla iz područja projektnog menadžmenta.

Kako se postavljaju ciljevi prema SMART kriterijima?

SMART kriteriji nude odgovor na pitanje: Kako na pametan („smart“) način postaviti cilj? Prema tim kriterijima, svaki bi cilj trebao zadovoljavati sljedeće kriterije:
S – specific/specifičan: Što točno želim postići?
M – measurable/mjerljiv: Više manjih, mjerljivih koraka do cilja daje “male pobjede” koje podižu motivaciju na putu do krajnjeg cilja.
A – accepted/prihvatljiv, poželjan: Radi li se o cilju koji zaista želimo postići? Jesmo li spremni u njega uložiti maksimalan trud?
R – realistic/realističan, izvediv: Kolike su naše mogućnosti, vještine, resursi za postizanje cilja?
T – timebound/vremenski ograničen: Postavljanje vremenskog okvira za postizanje cilja. Na ovaj se način jasnije definira vremenski raspon u kojem se mogu provoditi koraci koji vode k cilju.

Primjer kako pravilno postaviti cilj

Ako se vratimo na naš primjer vježbanja i mršavljenja, cilj bi se mogao postaviti ovako:
S – želim smršaviti osam kila u šest mjeseci i učvrstiti tijelo.
M – uvodim promjene u svakodnevnu rutinu tako da jedem tri obroka dnevno bez međuobroka i ne jedem iza 18 sati, odlazim u teretanu dva puta tjedno i dva puta tjedno trčati, povećavajući dinamiku prema uputama trenera.
A – zaista želim doći u formu i smršaviti i spreman/na sam se maksimalno potruditi da u tome i uspijem.
R – imam teretanu u susjedstvu i poznajem trenera trčanja koji mi može dati upute i preporuke. Također, spreman/na sam promijeniti način prehrane a tri obroka dnevno i zadnji obrok u 18 sati mogu uključiti u dnevnu rutinu.
T – vagat ću se svaki petak i pratiti gubitak kila te svaki tjedan povećavati broj ponavljanja vježbi u teretani i pretrčanu kilometražu

Na opisani način možeš postaviti svaki cilj:
Želim položiti 3 ispita u zimskom roku.
Želim se u idućih 6 mjeseci zaposliti ili promijeniti posao.
Želim se lakše nositi sa životnim izazovima zbog čega ću se javiti stručnjaku da me podrži u definiranju i ostvarivanju mojih ciljeva smile.

Upoznaj ovdje naše terapeute.

Picture desgined by Freepik.

Dogovori svoj termin!

Dogovori susret s jednim od naših savjetovatelja!